Bevezetés az inverterek világába
Mi az inverter?
Az inverter a napelem mezők által termelt egyenáramot (DC), hálózati szinkronos váltóárammá alakítja (AC), a váltóáramot a villamos hálózat értékeihez szinkronizálja, védelmi funkciókat lát el és hálózati áramszünet esetén lekapcsolja a napelemes rendszert az elosztó vezetékről majd az áramszünetet elmúltával automatikusan újra bekapcsolja a hálózatba a napelemeket.
Az inverterhez megfelelő kiegészítők hozzáadásával könnyen követhetővé válnak a napelemes rendszer termelési adatai, így számítógépen is követhetők a részletes információk.
Mit jelent az inverter adatlapján szereplő hatásfok?
A hatásfok százalékban azt fejezi ki, hogy mekkora veszteséggel dolgozik az inverter, azaz a bejövő egyenáramból az átalakítás során mennyi vész el.
Minden inverter adatlapján szerepel egy százalékban megadott hatásfok érték, általában a következő formában:
[Maximális hatásfok / Euro-hatásfok = 97.3% / 96.3%]
A maximális hatásfok az ideális körülmények (tökéletes hőmérséklet és besugárzás) esetén bekövetkező veszteségre utalnak (2,7% a példában). A második adat az Euro-hatásfok, ami pedig az Európában szokásos átlagos üzemelés és időjárás esetén meglévő veszteséget jelenti (példában 3,7%).
A modern inverterek 95% feletti hatásfokkal dolgoznak, a legjobb inverterek 98%-osak ma a piacon.
Az inverterek méretezése
Az inverterek méretezésénél a beépíteni kívánt napelemek összteljesítménye határozza meg.Az inverterek széles tartományban tudnak dolgozni, de jó hatásfokkal csak megfelelő méretezés mellett!
Jó minőségű hálózati inverterek általában 2kW-nál indulnak. Léteznek kisebb inverterek is, de elmondható, hogy minél kisebb az inverter, annál drágább az 1 W-ra jutó költség.
Inverter technológiák
Két fő technológiával kaphatók ma hálózati inverterek: transzformátorral és transzformátor nélkül.
A transzformátor nélküli berendezések (TL) a népszerűbbek, mert magasabb hatásfokkal rendelkeznek és újabb technológiának számítanak. Ezek viszont a vékony rétegű napelemekhez nem, vagy csak korlátozottan használhatók. A transzformátoros berendezések előnye, hogy függetlenek a hálózattól, viszont a hatásfokuk gyengébb.
Hálózati stabilitás modern inverterekkel
A modern inverterek nemcsak az energiahatékonyság terén, hanem a hálózati stabilitás biztosításában is kulcsfontosságúak. Az intelligens vezérlőrendszerek képesek felismerni és kezelni a hálózat ingadozásait, ami különösen fontos a megújuló energiaforrások térnyerése mellett. Az ilyen technológiák növelik az energiahálózatok megbízhatóságát, miközben lehetőséget adnak a decentralizált energiatermelés hatékonyabb integrációjára is. Ez különösen értékes lehet a jövőben, amikor az elektromos autók és más hálózatfüggő eszközök használata tovább növeli a stabil energiaellátás iránti igényt.
Intelligens energiamenedzsment az inverterekkel
Az új generációs inverterek fejlett funkciói lehetővé teszik az energiafogyasztás precíz szabályozását, hozzájárulva a hatékonyabb otthoni energiafelhasználáshoz. Az okos eszközök folyamatosan monitorozzák az energiaáramlást, és alkalmazkodnak a fogyasztási szokásokhoz, minimalizálva az energia veszteségeit. Ezek a megoldások ideálisak olyan háztartások számára, amelyek célja a megújuló energiaforrások, például a napelemek teljesítményének maximalizálása, miközben hosszú távon csökkentik az energiafüggőséget.
Inverterek
- Egyfázisú inverter: családi házaknál
- Háromfázisú inverter: nagyobb rendszerekhez pl. óvodák, iskolák
- Erőművi inverter: több száz kilowattos rendszerekhez pl. ipari telepek
Érdemes még megemlíteni a mikró invertereket. Ez már egyetlen napelem által megtermelt egyenáramot képes átalakítani közvetlen váltóárammá.
A 4 legnagyobb inverter gyártó
- az ABB svájci cég amely a világ egyik legnagyobb elektronikai és robotika gyártója
- a német SMA cég
- az osztrák Fronius, amely Magyarországon a legszélesebb szervizhálózattal rendelkezik a Fronius inverterek között
- a kínai Huawei elektronikai és telekommunikációs eszközök vezető gyártója